Skocz do treści Skocz do menu

WYPRAWA

Diamentowym Szlakiem

Diamentowym Szlakiem
Czas trwania wyprawy:
19 dni
Region:
Sierra Leone, Liberia
Afryka

MAPA

mapa

RELACJE Z WYPRAWY

Wagabundo Travel informuje, iż prawa autorskie do relacji i zdjęć zostały zastrzeżone przez ich autorów. Kopiowanie i rozpowszechnianie w całości lub części bez pisemnej zgody jest zabronione i podlega ochronie, zgodnie z Ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz Ustawą o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

Przyjazd do Sierra Leone

Piotr (architekt) Diamentowym_Szlakiem_relacje-70.jpg

Duchota, gorąc, miliony przeróżnych zapachów wdzierających się na siłę do nosa... To moje pierwsze wrażenia z wieczornego lądowania w Sierra Leone. Lotnisko położone jest na półwyspie – aby dostać się do miasta, musimy przepłynąć promem zatokę. Loty helikopterem są chwilowo zawieszone. Po godzinie dobijamy do prowizorycznego portu. W świetle samochodowych reflektorów unoszą się tumany kurzu. Zewsząd słychać krzyki i ujadanie psów. Pół miasta położone jest w mroku, bo nie ma prądu. Mam ciarki na plecach. Trzymam kurczowo szelki plecaka, pamiętając o tym, aby go nie zgubić. Szukam reszty uczestników. Paweł pakuje nas szybko do auta. Drzwi się ledwo zamykają. Chwila oddechu, jedziemy do Hotelu. Jesteśmy w Afryce. Jesteśmy w Sierra Leone.

Ryby

Piotr (architekt) Diamentowym_Szlakiem_relacje-12.jpg

Płyniemy drewnianą łodzią w kierunku Banana Island. Z boku łodzi przyczepione mocne bambusowe wędki. Żyłka gruba, twarda, na końcu ze sztuczną rybą i wielkim trójzębnym hakiem. Nasz oręż w walce o dzisiejsza kolacje. Przed dotarciem do brzegu zwalniamy. Silnik zmniejsza obroty. Płyniemy teraz wzdłuż brzegu w niedalekiej odległości, ciągnąc za sobą przynęty. Moje wyobrażenie o wędkowaniu ma polski rodowód, więc jestem w szoku, że tak szybko udaje nam się złowić dwie potężne Barracudy... Na koniec dnia kolacja przy ognisku, pod gwiazdami, z przepięknie rysującą się mleczną drogą. W oddali szum oceanu. Dobranoc Afryko!

Kopalnie Diamentów

Jacek (businessman) Diamentowym_Szlakiem_relacje-74.jpg

Koro. Północno–wschodnia Sierra Leone. Zanim tu dotarliśmy, cały dzień mijaliśmy drogowe kontrole. Czasami wystarczyło skinienie głowy, innym razem garść banknotów. Na miejscu co drugi sklepik z tablicą „we buy diamonds". Diamantów szukają tu prawie wszyscy – dzieci, kobiety... Taczki, łopaty, agregaty, pompy, wszędzie leżą wielkie hałdy przekopanej ziemi. Tak jakby wszystko dookoła było dużą piaskownicą. Paweł – przewodnik – ostrzega nas przed kupowaniem czegokolwiek na pamiątkę: wystarczy że sprzedawca doniesie komuś na lotnisku, a tam już będą na nas czekać... tutaj nie można ufać nikomu. Przypominam sobie te słowa na odprawie lotniskowej we FreeTown. Każdy z pasażerów przechodzi przez 3 strefy drobiazgowej kontroli bagażowej i każdemu robią zdjęcie za pomocą amatorskiego canona na baterie. Przygoda dobiega końca. Wracamy do domu cali i zdrowi.

Wymiana dolarów

Jacek (businessman) Diamentowym_Szlakiem_relacje-1.jpg

Każdy z nas miał przy sobie tylko gotówkę. Musieliśmy wymienić ją na lokalną walutę, więc już parę godzin po przylocie pojawił się w pokoju hotelowym mały, uśmiechnięty, czarny chłopak z reklamówką pełną pieniędzy. Nie sądziłem, że prawie cała jej zawartość zostanie u nas. Przez chwilę, upychając grube zwitki banknotów po różnych zakamarkach, czułem się jak milioner. Szkoda, że była to raptem równowartość kilkuset amerykańskich dolarów...

Mecz Liberia – Polska

Ania (stomatolog) Diamentowym_Szlakiem_relacje-42.jpg

Słoneczne popołudnie. Temperatura oscyluje w okolicach 30 C. Dzisiaj mamy zaplanowany mecz w piłkę nożną: Liberia – Polska. Zebrała się cała wioska. Po drugiej połowie składy obu drużyn zostały dżentelmeńsko wymieszane, aby widowisko nie przerodziło się w jednostronny spektakl. Oczywiście bramki broniłam dzielnie, ale gospodarze byli szybsi i zwinniejsi od chłopców made in Poland. Sport pokonuje wszelkie bariery. Tego dnia czułam się jak mieszkaniec tej wioski. Później pamiątkowe zdjęcia, czas spędzony z dziećmi i kobietami w trakcie ich codziennej krzątaniny. To była Afryka, którą zapamiętam. Wieczorem dyskoteka i kolacja pożegnalna!

Afrykańczycy

Ania (stomatolog) Diamentowym_Szlakiem_relacje-69.jpg

Gdy dotarliśmy do Badue, było południe. Z trudem można było złapać oddech. Ciężkie, gorące powietrze. Z oddali przyglądała nam się gromadka dzieciaków. Kolorowe i niesamowicie ruchliwe. Na początku wydawało się, że są zaskoczone widząc białych pośród ich wioski. Potem zaczęły skakać, krzyczeć i cieszyć się. Biła od nich życzliwość, radość i nadzwyczaj szczery uśmiech. To było niesamowite przeżycie. Na chwilę w ich świecie, pełnym trosk, biedy i walki o przetrwanie zagościła radość. Radość z tak małej rzeczy. Z możliwości poznania czegoś nowego i oderwania się od rzeczywistości.

STATOIL po afrykańsku

Sławek (bankier i finansista) Diamentowym_Szlakiem_relacje-64.jpg

Te chwile, kiedy uzupełniamy paliwo, zawsze wprawiają mnie w dobry humor. Albo ktoś kręci korbką przy dyspozytorze, albo w ruch lecą butelki, słoiki, gąsiory o różnej pojemności. Hej mister, mister! – krzyczą uwijając się przy odliczaniu ilości paliwa i tankowaniu. Na pamiątkę zrobiłem jedno zdjęcie.

Łapówki, czyli sprawa dla CBA Sławek

Sławek (bankier i finansista) Diamentowym_Szlakiem_relacje-21.jpg

Po opuszczeniu Malemy i przekroczeniu granicy z Liberią w Bo ilość posterunków policyjnych gwałtownie się zwiększa. Imię, nazwisko, profesja, nr paszportu. Za każdym razem nasze paszporty wędrują na stos innych dokumentów. Przesiadamy się z ławki na ławkę podając szczegóły naszej wizyty. Paweł wszelkie napięcia rozładowuje coraz to bardziej wymyślnymi żartami. Pomijając ilość checkpointów na razie wszystko przebiega sprawnie. Podobno kiedyś było gorzej. Przed wjazdem do stolicy mijamy zygzakiem zasieki wojsk United Nations. Duże stosy worków z piaskiem i stacjonarny karabin maszynowy. Wokół rozstawieni żołnierze z Pakistanu. Do stolicy nie było daleko, raptem 80 km, jednak jechaliśmy parę dobrych godzin. Zatrzymywaliśmy się 15 razy.

Liberyjskie autostrady

Ela (dziennikarka) Diamentowym_Szlakiem_relacje-31.jpg

Droga z Monrowii do Sapo National Park zajęła nam 10 godzin. Przez większość czasu jeep mozolnie pokonywał niewyobrażalnie wyboistą drogę. Jazda po miękkiej nawierzchni wypłukiwanej przez padające okresowo deszcze to nieustanna walka o pozostanie na swoim siedzeniu i uniknięcie nagłego i bolesnego uderzenia głową o twardy dach samochodu. Prawdziwą przeszkodą były rozległe zagłębienia, w których zgromadziła się woda. Droga w tym miejscu przypominała błotniste bajoro. Aby wydostać się z pułapki, potrzeba było pracy wielu rąk. W ruch poszły łopaty i drewniane drągi. Bywa, że trwająca kilka godzin walka nie przynosi skutków. Wówczas trzeba poczekać na kolejny samochód i koleje ręce do pracy. Tym razem mieliśmy szczęście!

Dżungla

Ela (dziennikarka) Diamentowym_Szlakiem_relacje-58.jpg

Na małej polanie tuż obok rzeki rozbijamy obóz. Zanosi się, że będzie padać. Wkrótce olbrzymie krople tropikalnej ulewy zaczynają z siłą uderzać o plandekę, pod którą zdążyliśmy schronić namioty. Krystalicznie czysta woda gromadzi się w fałdach wodoodpornego materiału. Rano tylko pojedyncze krople spadające z drzew świadczą o nocnej ulewie. Rozglądam się oddychając rześkim, porannym powietrzem. Dookoła rośnie mnóstwo drzew, imponujących wielkością i różnorodnością. Liany grubości ramienia zwisają z gałęzi. I rzeka Sinoe! Z licznymi kaskadami, sterczącymi majestatycznie pniami drzew, malowniczo odbijającymi się w lustrze wody…

GALERIA ZDJĘĆ Z WYPRAWY

 • Diamentowym Szlakiem Relacje - Diamentowym_Szlakiem_relacje-1.jpg
 • Diamentowym Szlakiem Relacje - Diamentowym_Szlakiem_relacje-2.jpg
 • Diamentowym Szlakiem Relacje - Diamentowym_Szlakiem_relacje-3.jpg
 • Diamentowym Szlakiem Relacje - Diamentowym_Szlakiem_relacje-4.jpg
 • Diamentowym Szlakiem Relacje - Diamentowym_Szlakiem_relacje-5.jpg
 • Diamentowym Szlakiem Relacje - Diamentowym_Szlakiem_relacje-6.jpg
 • Diamentowym Szlakiem Relacje - Diamentowym_Szlakiem_relacje-7.jpg
 • Diamentowym Szlakiem Relacje - Diamentowym_Szlakiem_relacje-8.jpg
 • Diamentowym Szlakiem Relacje - Diamentowym_Szlakiem_relacje-9.jpg
 • Diamentowym Szlakiem Relacje - Diamentowym_Szlakiem_relacje-10.jpg
 • Diamentowym Szlakiem Relacje - Diamentowym_Szlakiem_relacje-11.jpg
 • Diamentowym Szlakiem Relacje - Diamentowym_Szlakiem_relacje-12.jpg
 • Diamentowym Szlakiem Relacje - Diamentowym_Szlakiem_relacje-13.jpg
 • Diamentowym Szlakiem Relacje - Diamentowym_Szlakiem_relacje-14.jpg
 • Diamentowym Szlakiem Relacje - Diamentowym_Szlakiem_relacje-15.jpg
 • Diamentowym Szlakiem Relacje - Diamentowym_Szlakiem_relacje-16.jpg
 • Diamentowym Szlakiem Relacje - Diamentowym_Szlakiem_relacje-17.jpg
 • Diamentowym Szlakiem Relacje - Diamentowym_Szlakiem_relacje-18.jpg
 • Diamentowym Szlakiem Relacje - Diamentowym_Szlakiem_relacje-19.jpg
 • Diamentowym Szlakiem Relacje - Diamentowym_Szlakiem_relacje-20.jpg
 • Diamentowym Szlakiem Relacje - Diamentowym_Szlakiem_relacje-21.jpg
 • Diamentowym Szlakiem Relacje - Diamentowym_Szlakiem_relacje-22.jpg
 • Diamentowym Szlakiem Relacje - Diamentowym_Szlakiem_relacje-23.jpg
 • Diamentowym Szlakiem Relacje - Diamentowym_Szlakiem_relacje-24.jpg
 • Diamentowym Szlakiem Relacje - Diamentowym_Szlakiem_relacje-25.jpg
 • Diamentowym Szlakiem Relacje - Diamentowym_Szlakiem_relacje-26.jpg
 • Diamentowym Szlakiem Relacje - Diamentowym_Szlakiem_relacje-27.jpg
 • Diamentowym Szlakiem Relacje - Diamentowym_Szlakiem_relacje-28.jpg
 • Diamentowym Szlakiem Relacje - Diamentowym_Szlakiem_relacje-29.jpg
 • Diamentowym Szlakiem Relacje - Diamentowym_Szlakiem_relacje-30.jpg
 • Diamentowym Szlakiem Relacje - Diamentowym_Szlakiem_relacje-31.jpg
 • Diamentowym Szlakiem Relacje - Diamentowym_Szlakiem_relacje-32.jpg
 • Diamentowym Szlakiem Relacje - Diamentowym_Szlakiem_relacje-33.jpg
 • Diamentowym Szlakiem Relacje - Diamentowym_Szlakiem_relacje-34.jpg
 • Diamentowym Szlakiem Relacje - Diamentowym_Szlakiem_relacje-35.jpg
 • Diamentowym Szlakiem Relacje - Diamentowym_Szlakiem_relacje-36.jpg
 • Diamentowym Szlakiem Relacje - Diamentowym_Szlakiem_relacje-37.jpg
 • Diamentowym Szlakiem Relacje - Diamentowym_Szlakiem_relacje-38.jpg
 • Diamentowym Szlakiem Relacje - Diamentowym_Szlakiem_relacje-39.jpg
 • Diamentowym Szlakiem Relacje - Diamentowym_Szlakiem_relacje-40.jpg
 • Diamentowym Szlakiem Relacje - Diamentowym_Szlakiem_relacje-41.jpg
 • Diamentowym Szlakiem Relacje - Diamentowym_Szlakiem_relacje-42.jpg
 • Diamentowym Szlakiem Relacje - Diamentowym_Szlakiem_relacje-43.jpg
 • Diamentowym Szlakiem Relacje - Diamentowym_Szlakiem_relacje-44.jpg
 • Diamentowym Szlakiem Relacje - Diamentowym_Szlakiem_relacje-45.jpg
 • Diamentowym Szlakiem Relacje - Diamentowym_Szlakiem_relacje-46.jpg
 • Diamentowym Szlakiem Relacje - Diamentowym_Szlakiem_relacje-47.jpg
 • Diamentowym Szlakiem Relacje - Diamentowym_Szlakiem_relacje-48.jpg
 • Diamentowym Szlakiem Relacje - Diamentowym_Szlakiem_relacje-49.jpg
 • Diamentowym Szlakiem Relacje - Diamentowym_Szlakiem_relacje-50.jpg
 • Diamentowym Szlakiem Relacje - Diamentowym_Szlakiem_relacje-51.jpg
 • Diamentowym Szlakiem Relacje - Diamentowym_Szlakiem_relacje-52.jpg
 • Diamentowym Szlakiem Relacje - Diamentowym_Szlakiem_relacje-53.jpg
 • Diamentowym Szlakiem Relacje - Diamentowym_Szlakiem_relacje-54.jpg
 • Diamentowym Szlakiem Relacje - Diamentowym_Szlakiem_relacje-55.jpg
 • Diamentowym Szlakiem Relacje - Diamentowym_Szlakiem_relacje-56.jpg
 • Diamentowym Szlakiem Relacje - Diamentowym_Szlakiem_relacje-57.jpg
 • Diamentowym Szlakiem Relacje - Diamentowym_Szlakiem_relacje-58.jpg
 • Diamentowym Szlakiem Relacje - Diamentowym_Szlakiem_relacje-59.jpg
 • Diamentowym Szlakiem Relacje - Diamentowym_Szlakiem_relacje-60.jpg
 • Diamentowym Szlakiem Relacje - Diamentowym_Szlakiem_relacje-61.jpg
 • Diamentowym Szlakiem Relacje - Diamentowym_Szlakiem_relacje-62.jpg
 • Diamentowym Szlakiem Relacje - Diamentowym_Szlakiem_relacje-63.jpg
 • Diamentowym Szlakiem Relacje - Diamentowym_Szlakiem_relacje-64.jpg
 • Diamentowym Szlakiem Relacje - Diamentowym_Szlakiem_relacje-65.jpg
 • Diamentowym Szlakiem Relacje - Diamentowym_Szlakiem_relacje-66.jpg
 • Diamentowym Szlakiem Relacje - Diamentowym_Szlakiem_relacje-67.jpg
 • Diamentowym Szlakiem Relacje - Diamentowym_Szlakiem_relacje-68.jpg
 • Diamentowym Szlakiem Relacje - Diamentowym_Szlakiem_relacje-69.jpg
 • Diamentowym Szlakiem Relacje - Diamentowym_Szlakiem_relacje-70.jpg
 • Diamentowym Szlakiem Relacje - Diamentowym_Szlakiem_relacje-71.jpg
 • Diamentowym Szlakiem Relacje - Diamentowym_Szlakiem_relacje-72.jpg
 • Diamentowym Szlakiem Relacje - Diamentowym_Szlakiem_relacje-73.jpg
 • Diamentowym Szlakiem Relacje - Diamentowym_Szlakiem_relacje-74.jpg
 • Diamentowym Szlakiem Relacje - Diamentowym_Szlakiem_relacje-75.jpg

poprzednie następne

Fullscreen PRZEŁĄCZ NA PEŁNY EKRAN

RELACJE PODOBNYCH WYPRAW

 • Gringo i dzika fasola

  Czas trwania:
  14 dni
  Region:
  Ameryka Południowa
  Gwatemala, Belize, Meksyk
  RELACJE
 • Kontiki

  Czas trwania:
  13 dni
  Region:
  Ameryka Południowa
  Boliwia
  RELACJE